ЗАКЉУЧЦИ СА XI-ог СИМПОЗИЈУМА ГЛАВНИХ И ОДГОВОРНИХ СЕСТАРА И ТЕХНИЧАРА СА МЕЂУНАРОДНИМ УЧЕШЋЕМ ОДРЖАНОМ У ВРЊАЧКОЈ БАЊИ ОД 13-16 МАРТА 2025. ГОДИНЕ

Акредитациони број XI Симпозијум Главних и одговорних медицинских сестара и здравствених техничара Србије је: Д-1-609/24. Акредитован за медицинске сестре и здравствене техничаре.

На Симпозијуму главних и одговорних сестара у организацији Националне асоцијације удружења здравствених радника Србије учествовало је 215 главних и одговорних сестара из свих градова Србије.

Део атмосфере са отврања XI Симпозијум Главних и одговорних медицинских сестара и здравствених техничара Србије -Хотел Фонтана

Сипозијум је отворио Председник Националне асоцијације удружења здравствених радника Републике Србије  Др сц мед Небојша Вацић, проф.с.с.

ПРЕДАВАЧИ: Прим. др Војин Поповић, спец.психијатрије, струковна мед. сестра Александра Мартиновић, струковна мед.сестра Мирјана Мијуца, струковни медицински техничар Ненад Милановић, струковна мед.сестра Данијела Николић и Др сц мед Небојша Вацић, проф.с.с.

ПЛЕНУМ За све учеснике „ Психосоматске болести“, одржао је  Прим. др Војин Поповић, спец.психијатрије, СБПБ Горња Топоница.

На XI -ом Симпозијуму главних и одговорнх сестара и здравствених техничара Србије, после дуже дискусије донети су следећи закључци:

Обезбедити формирање радне групе при Министартву Здравља која ће се бавити усавршавањем струке као и проблемима који су део свакодневнице наше професије и самим тим имају утицај на квалитет рада медицинских сестара и здравствених техничара, као и високим образовањем медицинских сестара и техничара.

Oсећај корисности на послу ,веће зараде али и остале бенефиције, које запослени добијају као компензацију за свој рад. Поједине установе и поједина радна места, посебно у сектору здравствене заштите, не могу обезбедити хијерархијско напредовање. Због тога је потребно да се стратегија награђивања базира на подстицању појединаца да унапређење препозна у професионалном и личном развоју, уместо у напредовању у хијерархији према све вишим платним нивоима, зато је неопходно сагледати могућност законске регулативе  напред наведеног.

Занимања у сектору здравствене заштите су, по правилу, веома стресна. Као стресори  могу бити: промена технологије, рад са пацијентима, промена организационе структуре, промена људи, повећани захтеви, кратки рокови… Потребно је да руководиоци у службама и одељењима идентификују места где се стрес нарочито јавља у већем интензитету по запослене и препознају особе које осећају висок ниво стреса.

Потребно је увести препоруку здравственим установама ка сагледавању ефикансости рада и осећаја задовољства медицинских сестара техничара након 20, 30 година рада на истом радном месту.

Симпозијум је затворен у недељу 16.03.2025.год. у 10 сати, са оценом 100% учесника од 1-5, са чистом петицом!